No data

Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *

Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
No data
No data
2020-04-25
Second news on the main page

Teatr Miejski w Raciborzu- z Wikipedii

Teatr Miejski (niem. Stadttheater) – nieistniejący już teatr w Raciborzu. Znajdował się pod adresem Troppauerstrasse[a] 17[1], w okolicy dzisiejszych ulic Ludwika, Ogrodowej i Opawskiej. Istniał w latach 1921–1945.

Teatr powstał w 1921 roku, po przebudowie lokalu rozrywkowego o nazwie Tivoli, mieszczącego restaurację, salę taneczną i duży ogród piwny przy dzisiejszej ulicy Ogrodowej[2]. Ponieważ miasto nie miało wystarczającej ilości środków na budowę teatru, zwrócono się do mieszkańców z prośbą o wsparcie inwestycji. Zainteresowanie było spore i budowę udało się ukończyć. Scena teatru znajdowała się w miejscu dzisiejszej ulicy Ludwika, niedaleko skrzyżowania z Ogrodową. Wejście było od strony ulicy Opawskiej, poprzez przejście na podwórze znajdujące się naprzeciwko wlotu ulicy Staszica. Sala widowiskowa mogła pomieścić 788 widzów. 415 miejsc znajdowało się na parterze, 227 na pierwszym balkonie i 146 na drugim. Do dziś zachowało się jedynie zaplecze (budynek przy ulicy Ogrodowej 5) oraz magazyn kulis teatralnych (dom handlowy Jawor przy ulicy Ludwika). Teatr posiadał nowoczesne garderoby, zaplecze techniczne, pomieszczenia administracyjne i własną linię zasilania elektrycznego. W latach 1936–1940 nosił nazwę Grenzlandtheater (Teatr Nadgraniczny). Budynek spłonął w 1945 roku[3].

Teatr stał się siedzibą grupy utworzonej w 1919 roku przez Franza Gottscheidta (poprzednio dyrektora Teatru Miejskiego w Poznaniu) pod nazwą Oberschlesisches Wandertheater (Górnośląski Teatr Objazdowy), przekształconej wkrótce z teatru objazdowego w miejski i występującej przed powstaniem nowego obiektu najpierw w sali Volkshaus (Dom ludowy, obecnie kino Bałtyk), a następnie w Zentralhalle znajdującej się na rogu ulic Opawskiej i Drzymały[4]. Od 1936 roku teatr w okresie od połowy czerwca do połowy września przenosił się na ziemię kłodzką, gdzie występował głównie w Dusznikach-Zdroju, ale również w Kudowie-Zdroju, Polanicy-Zdroju i Lądku-Zdroju[3].

Przy teatrze działała także amatorsko orkiestra miejska, przekształcona następnie w orkiestrę teatralną, z której w późniejszym okresie wyodrębniła się również orkiestra dęta. Dla realizacji niektórychprzedstawień operowych ściągano także muzyków z innych teatrów. W orkiestrze grali przedstawiciele różnych zawodów, traktując to jako zajęcie dodatkowe. Niekiedy orkiestra, poszerzona o dodatkowych muzyków, występowała jako orkiestra symfoniczna. W latach 30. XX wieku występowała nawet we wrocławskiej rozgłośni radiowej[3].

Repertuar teatru był zróżnicowany. Wystawiano dramaty oraz komedie i farsy, a także opery i operetki. W 1926 roku, z okazji 50-lecia pracy artystycznej Franza Gottscheidta, pierwszego dyrektora teatru piastującego to stanowisko od początku jego istnienia do 1927 roku, wystawiono operę Śpiewacy norymberscy autorstwa Richarda Wagnera. W 1943 roku odbyła się z kolei prapremiera utworu Das Lied von der Untreue (Pieśń o niewierności), opartego na noweli Josepha von Eichendorffa pod tytułem Z życia nicponia. W teatrze odbywały się także przedstawienia dla mniejszości polskiej. W repertuarze orkiestry symfonicznej znajdowało się m.in. oratorium Pory roku Josepha Haydna oraz Pasja według św. Jana i Pasja według św. Mateusza autorstwa Johanna Sebastiana Bacha[3].

Część biletów było współfinansowanych przez organizację Kraft durch Freude, pozostałe wykupywali mieszkańcy Raciborza. Wizyty w teatrze należały wówczas do dobrego obyczaju. Raz na trzy tygodnie, w niedzielne popołudnia do Raciborza przyjeżdżał także pociąg z widownią z Koźla[3].

Uwagi

  1.  Dzisiejsza ulica Opawska.

Przypisy

  1.  Reiseführer durch Oberschlesien. s. 147.
  2.  Paweł Newerla: Dzieje Raciborza i jego dzielnic. s. 371.
  3.  Paweł Newerla: Dzieje Raciborza i jego dzielnic. s. 288-291.
  4. Paweł Newerla: Dzieje Raciborza i jego dzielnic. s. 225.
 www.raciborska.pl
Redakcja: Dol. Ziel. 24a, Ziel Góra
2020-04-27
List z CBA- sprawa Rafako

W załączeniu komunikat CBA, 19.01.2018 r.

  

 

Korupcja przy budowie Jaworzno III, kolejna osoba zatrzymana

 

Sprawa korupcji przy budowie bloku węglowego 910MW w Jaworznie nabiera tempa. Agenci z katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejną osobę. Głównym wykonawcą budowanej inwestycji jest Rafako S.A. w Raciborzu, a wartość przedsięwzięcia przekracza 5,4 miliarda złotych.

Kolejna odsłona śledztwa związanego z budową bloku węglowego 910MW w Jaworznie. Funkcjonariusze CBA z Katowic wczoraj wieczorem zatrzymali trzecią osobę do tej sprawy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że zatrzymany wcześniej Marcin Sz. (kierownik spółki zajmującej się budową  elektrowni Jaworzno III w imieniu Rafako S.A.) dzielił się przyjętymi łapówkami. Przy podziale przestępczego łupu brał udział jego przełożony – ostatni z zatrzymanych. Teraz CBA sprawdza jakie były proporcje dzielonych łapówek i kto, ewentualnie brał udział w korupcyjnym procederze.

Wcześniej agenci CBA zatrzymali na gorącym uczynku Marcina Sz. - kierownika spółki zajmującej się budową elektrowni Jaworzno III w imieniu Rafako S.A. w trakcie przyjęcia 50 tys. zł łapówki. Wręczającym pieniądze był rzeszowski biznesmen z branży budowalnej Stanisław R. Do zatrzymania doszło w Katowicach, pod jednym z salonów luksusowych samochodów, gdzie biznesmen przyjechał swoim pojazdem na przegląd. Samo zatrzymanie miało dynamiczny charakter, obaj mężczyźni byli kompletnie zaskoczeni. 

Funkcjonariusze CBA z Katowic podejrzewają, że kwota łapówek może się zwiększyć – wręczone
50 tys. zł to jedna z transz. Według ustaleń CBA pieniądze dla inżyniera ze spółki E003B7 miały być korupcyjną zapłatą za samo zlecenie rzeszowskiej firmie udziału w wykonaniu jednego z etapów budowy elektrowni Jaworzno III oraz ułatwienia w dalszym rozliczaniu. Śledczy z CBA ustalają, czy nie dochodziło do zawyżania faktur przez rzeszowską firmę ze stratą dla wykonawcy i inwestora. 

Agenci CBA przeszukali mieszkania obu zatrzymanych i siedziby spółki E003B7 oraz rzeszowskiej firmy. Zabezpieczono dokumenty dotyczące sprawy. Teraz dopiero zatrzymani i zgromadzone dowody trafią do prokuratury. Sprawę od początku prowadzi Delegatura CBA w Katowicach. 

Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje przedsiębiorców, którzy na skutek składanych im propozycji korupcyjnych dali się uwikłać w ten proceder i którzy wręczyli korzyść majątkową – istnieje możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikająca z art. 229 par. 6 kk.

Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ściągania – w tym przypadku Delegatury CBA w Katowicach lub Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach. Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie zanim organ ten o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.

 

P. Kaczorek/T. Brodowski

 

 

 

                Pozdrawiam,

 

Wydział Komunikacji Społecznej

             Gabinet Szefa

Centralne Biuro Antykorupcyjne

 

                

 www.raciborska.pl
Redakcja: Dol. Ziel. 24a, Ziel Góra
2020-04-27
W sprawie Rakonu- list do redakcji
Redakcja serwisu otrzymała list:

---------- Wiadomość przekazana z CBA---------
Od: Media CBA <media na serw..cba.gov.pl>
Data: wtorek, 10 grudnia 2019
Temat: Po kontroli w raciborskim Rakonie
Do: Media CBA <media na cba.gov.pl>


Funkcjonariusze katowickiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego 28 października 2019 r.  zakończyli kontrolę w Państwowym Przedsiębiorstwie Odzieżowym RAKON z siedzibą w Raciborzu. Prowadzona kontrola objęła swym zakresem „Prawidłowości udzielania oraz pozyskiwania zleceń przez Państwowe Przedsiębiorstwo Odzieżowe RAKON z siedzibą w Raciborzu oraz w zakresie prawidłowości realizacji i wykonawstwa zawartych umów w latach 2015 – 2019”. Szczegółowej analizie poddano zlecenia na roboty budowlane uzyskiwane przez jednostkę kontrolowaną w trybie art. 4d ust.1 pkt 8 Prawa zamówień publicznych.

W toku prowadzonej kontroli ujawniono naruszenia ustawy Prawo Zamówień Publicznych.

Kontrola zakończyła się podpisaniem przez Kontrolowanego protokołu kontroli. W sprawie planowane są dalsze czynności pokontrolne.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

No data

Notice: Undefined index: error in /home/wieczornapl/domains/wieczornapl.cfolks.pl/public_html/section/variable.php on line 11
{"news":"news","company-skill":"company-skill","slider":"slider","menu":"menu","submenu":"submenu","language":"language","cookie":"cookie","logo":"logo","header":"header","separator":"separator","footer":"footer"}